Hodowla Glostera

Hodowla Glosterów


Glostery jak i inne kanarki możemy łączyć na parę sposobów :

1. W parach - czyli , gdy tylko samica się rozbudzi wpuszczamy samca rozbudzonego i do końca lęgów są ze sobą razem. Razem wychowują swoje maluchy.

2. Wpuszczając samca dopuki samica nie zniesienia 4 jaja - wpuszczamy rozbudzonego samca do samicy gdy tylko się rozbudzi samica , zostawiamy go do czasu zniesienia przez samicę 4 jaja ( codziennie podmieniamy jaja na sztuczne ) gdy już zniesie 4 jajo wyciągamy samca i zamieniamy sztuczne jaja na prawdziwe.


3. Wpuszczając samca tylko na kopulacje - wpuszczamy rozbudzonego samca do rozbudzonej samicy i gdy para kanarków
z kopuluje 2-3 razy możemy wyciągnąć samca do innej klatki.

Osobiście polecał bym hodowlę Glosterów w parach , Glostery są bardzo dobrymi rodzicami i bardzo dobrze sobie radzą w spólnym wychowywaniu pisklaków. U Glosterów jak i u innych ras kanarków musimy także patrzeć na intensywność upierzenia , czyli łączymy kanarki intensywne z kanarkami nie intensywnymi ( ptaki z krótkim piórem z ptakami z długim piórem ) wielu hodowców jednak łączy Glostery w pary oba kanarki o upierzeniu nie intensywnym , ptaki te wydają się bardziej opierzone. Intensywność możemy sprawdzać także na 3 sposoby :

1. Po miękkości piór - kanarki z miękkim piórem są kanarkami nie intensywnymi ( sprawdzić to możemy tylko gdy weźmiemy dobrego ptaka do ręki ) , a ptaki z twardym piórem są ptakami intensywnymi.

2. Po kolorze piór - ptaki intensywne jak sama nazwa mówi są ptakami o intensywnym kolorze , czyli np. mocny kolor żółty. Ptaki nie intensywne mają słaby kolor i najczęściej nalot biały na piórach .

3. Po wyglądzie - Gloster nie intensywny jest bardziej puszysty i w przeciwieństwie od Glostera intensywnego ma dumną postawę . Gloster intensywny wydaje się ptakiem mniejszym i smuklejszym.

Gloster jest taką rasą u , której trzeba również patrzeć na barwę jaką ze sobą łączymy. Barwy które możemy otrzymać gdy połączymy dobrze ze sobą pary to :

Gloster samiec zielony z Glosterem samicom zielonom otrzymamy ptaki w 100 % zielone.

Gloster samiec szafirowy z Glosterem samicom zielonom otrzymamy ptaki w 50 % szafiry i w 50 % zielone.

Gloster samiec szafirowy z Glosterem samicom żółtom szeczką otrzymamy ptaki w 50 % żółte szeki 25 % szafiry białe szeki i w 25 % pełne szafiry.

Gloster samiec zielony z Glosterem samicom żółom szeczką otrzymamy ptaki w 50 % żółte szeki i w 50 % zielone.

Gloster samiec cynamonowy z Glosterem samicom zielonom otrzymamy 50 % samce zielone ( szpalty - szczepione na cynamony) , samice cynamonowe , 25 % samice zielone.

Gloster samiec cynamon z Glosterem samicom cynamonową otrzymamy 50 % samców cynamonowych , 50 % samic cynamonowych.

Gloster samiec szpalt z Glosterem samicom cynamonową otrzymamy 25 % samce cynamony , 25 % szpalty na cynamony , 25 % samice cynamonowe , 25 % samice zwykłe zielone.

Gloster samiec zielony z Glosterem samicom cynamonową otrzymamy 100 % ptaków zielonych z tym , że samce będą szpaltami na cynamony.

Gloster samiec szpalt z Glosterem samicom płowom otrzymamy 12 % szpalty zielone , 12 % samce cynamony , 12 % białe szpalty , 12 % samce fawn ( płowe ) , 12 % samce zielone , 12 % samice cynamonowe , 12 % białe samice , 12 % samice płowe.

Takie barwy będą nam wychodzić gdy rodzice , dziadki i pra dziadki będą tej samej barwy np gdy będą gdzieś w przodkach jakieś szeki , a będziemy chcieli otrzymać pełną barwę to mogą wystąpić kąplikacje i nie koniecznie wyjść takie ptaki jak chcemy . Procent oczywiście rozkłada się na ilość zniesionych jaj przez samice , a nie na jaja zapłodnione . Dajmy na to , że samica zniosła 4 jaj ,a tylko 2 są zapłodnione i są to jaja po Samcu szpalcie i Samicy cynamonowej to nie koniecznie musi nam wyjść jakiś cynamon choć może się zdażyć np ,że trafiło się 25 % ( 1 jajo zapłodnione ) samiec cynamonowy , 25 % ( 2 jajo zapłodnione ) samica cynamonowa , 25% ( 3 jajo czyste ) samiec szpalt , 25 % ( 4 jajo czyste ) samica zwykła zielona. Wszystko może inaczej wychodzić ale przedstawiłem jak to może wyglądać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz